Ryla

RYLA Nedir?
RYLA (Rotary Youth Leadership Awards – Rotary Yarının Liderlerini Arıyor) Rotay'nin gençlere liderlik eğitimi içeren bir semineri ve armağanıdır. Bir Rotary Kulüp projesidir. Kişisel gelişimi destekleyen, liderlik vasıfları kazandırmayı ve iyi yurttaşlık bilincini aşılamayı amaçlayan bu eğitim, münazaralar, karşılıklı sohbetler ve sosyal etkinliklerden oluşmaktadır.

RYLA Seminerine Kimler Katılır?
18-25 Yaş arası gençler katılabilir.

RYLA Seminerini Kimler Organize Eder?
Rotary Bölge, Rotary Kulüpleri  veya Bölge ve kulüpler  birlikte organize ederler.

RYLA Seminerlerini Kim Verir?
RYLA seminerlerini profesyonel eğitimciler veya konusunda uzman Rotaryenler verirler. Seminerlere iş adamları da davet edilebilir.

 

2020-2021 Dönemi RYLA Semineri

18 Ekim 2020 tarihinde 10. Geleneksel RYLA (Rotary Yarının Liderini Arıyor) seminerimizi online gerçekleştirdik. RYLA Komitesi Başkanımız Oya Girit’in düzenlediği, eğitmenliğini Rtn. Semra Baysan’ın yaptığı RYLA seminerimizi 14 Interact Kulüp Başkanımızın katılımıyla gerçekleştirdik. Seminerde hem birbirimizi tanıdık, hem de gençlerin içten ve açık yorumları ile harmanlanan sohbette liderlik için önemli unsurlardan biri olan iletişim becerilerini irdeledik. Seminere katılarak bizlere destek olan GDG ve Hizmetler Komitesi Başkanı Mehmet Sabri Görkey’e, IBT’miz Kıvanç Yıldız’a, Gençlik Komitesi Başkanımız Elif Ergür’e, ve üyelerimiz GDB İdil İncekara, GLDB Banu Eraslan ve Aylin Şerbetçioğlu’na çok teşekkür ederiz. Seminer bitiminde gençlerimize sanal ortamda da olsa sertifikalarını takdim ettik. Verimli geçen bu etkinlikteki tüm emekleri için Oya başkanımıza ve RYLA eğitimlerimizde bize hep destek olan Rtn. Semra Baysan’a çok teşekkür ederiz.

  

2019-2020 Dönemi RYLA Semineri

30 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihlerinde 9. Geleneksel RYLA (Rotary Yarının Liderini Arıyor) seminerimizi keyifli sohbetler, liderlik ile ilgili hem öğretici hem de eğlenceli takım çalışmaları ve bowling aktivitesi ile tamamladık. Rotaract üyeleri, bursiyerler ve üniversite talebelerinden oluşan 21 öğrenci ve bölgenin RYLA eğitmeni yetiştirme projesi kapsamında Rtn. Aysun Azak ve Rtn. Selcan Görmüş eğitmenlerimizin de izlemeye katıldığı seminerimizi sunan Rtn. Dr. Semra Baysan’a emekleri için çok teşekkür ediyoruz. Eğitim sonrası öğrencilerimize katılım sertifikası, sevgili Semra Baysan’a da Dilek Ağacı sertifikası takdim ettik.

 

2018-2019 Dönemi RYLA Semineri

8-9 Aralık 2018 tarihlerinde 8. Geleneksel RYLA (Rotary Yarının Liderini Arıyor) seminerimizi 1 gece kalmalı olarak Kadıköy Rıhtım Otel'de 22 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirdik. Eğitmenimiz UR 2420. Bölge Gençlik Ana Komitesi Guvernör Yardımcısı Dr. Semra Baysan gençlere liderlik becerileri ve takım olma ile ilgili faydalı bilgiler paylaştı. 

8 Aralık'ta seminerin ilk gününe EKOS (Ekonomiyi Kolay Okuma Semineri) eğitimi ile başladık. Eğitmenimiz Rtn. Pelin Kabalak’a teşekkür ediyoruz. EKOS’tan öğrendiğimiz bir kaç önemli nokta: 1) Parasını yöneten, hayatını yönetir! 2) Birikim, bugün için gider yarın için gelirdir. 3) Günde 1 TL geliri olan bile mutlaka para biriktirmeli ve bunları yapabilmek için de 4) Bütçeniz olmalı!

İlk gün RYLA semineri akşam yemeğine katılan Guvernörümüz Hasan Akbayrak gençlerle sohbet edip, eğitmenimiz Rtn. Semra Baysan’dan bilgi aldı. Guvernörümüzün ziyareti, gençlerin kendilerine verilen önem ve değeri bir kez daha görmelerini sağladı. Yemekten sonra hep birlikte bowling oynayarak takım olma ve liderlik becerilerimizi de geliştirme fırsatı bulduk. 

RYLA seminerimizin 2. gününde gençler eğitmenimiz UR 2420. Bölge Gençlik Ana Komitesi Guvernör Yardımcısı Dr. Semra Baysan ile liderlik vasıflarıyla ilgili çalışmalar yaptılar. 2 günlük eğitimin sonunda sertifika aldılar.


2016-2017 Dönemi RYLA Semineri
10-11 Aralık tarihinde RYLA (Rotary Yarının Liderlerini Arıyor) seminerini gerçekleştirdik. Eğitmenimiz Rtn. Emre Doğanyiğit 20 üniversite öğrencisine liderlik eğitimi verdi. Gençlerin hem iş hayatlarında hem de günlük hayatta dikkat etmeleri gereken husuları ve çok yararlı bilgileri keyifli ve etkin yöntemlerle aktardı. Yatılı olarak Kadıköy Rıhtım Otel’de gerçekleştirdiğimiz seminerde 1. gün sonunda katılımcılarla akşam bowling oynayarak kaynaşmalarını sağladık. Bu başarılı organizasyon için Gençlik Komitesi Başkanımız Didem Karabatur’a ve katılımlarıyla destek veren Aytaç Gümüş, Gülden Köprülü, Aylin Şerbetçioğlu, Nur Soylu ve Oya Girit’e çok teşekkür ediyorum.

    

 

12-13 Aralık 2015 RYLA Semineri
12-13 Aralık'ta Kadıköy Rıhtım Otel'de RYLA eğitimini gerçekleştirdik. 18 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen eğitimi RTN. Bülent Gizer verdi. 1.5 gün süren eğitimde gençler faydalı ve keyifli vakit geçirdiler. Guvernör Yardımzımız Sinban Devin'inde katıldığı etkinliğimize detek veren bütün üyelerimize teşekkür ederiz.

   


10-11 Aralık 2011 RYLA Semineri
10-11 Aralık 2011 tarihlerinde Kadıköy Rıhtım Otel’de İstanbul - Yeniköy Rotary Kulübü  tarafından Rtn. Hüseyin Mandacı’nın eğitmenliğinde ilk RYLA (Rotary Yarının Liderlerini Arıyor) Semineri gerçekleştirildi. 22 öğrencinin katıldığı seminerde,  interaktif ve uygulamalı biçimde gençlere profesyonellik, iletişimde beden dili, giyimde renklerin önemi, stress ve motivasyon, SWOT analiz, liderlik vasıfları ve ve grup çalışmaları ile ilgili pek çok değerli bilgi verildi.

13-14 Nisan 2013 RYLA Semineri
13-14 Nisan 2013 tarihlerinde Kadıköy Rıhtım Otel’de İstanbul - Yeniköy Rotary Kulübü  tarafından Rtn. Hüseyin Mandacı’nın eğitmenliğinde RYLA (Rotary Yarının Liderlerini Arıyor) Semineri gerçekleştirildi. 20 öğrencinin katıldığı seminerde,  interaktif ve uygulamalı biçimde gençlere profesyonellik, iletişimde beden dili, giyimde renklerin önemi, stress ve motivasyon, SWOT analiz, liderlik vasıfları ve ve grup çalışmaları ile ilgili pek çok değerli bilgi verildi.


 


21- 22 Aralık 2013 RYLA Semineri
Yeniköy Rotay Kulübümüz 3. Geleneksel RYLA organizasyonunu 21-22 Aralık 2013 Cumartesi ve Pazar günleri Kadıköy Rıhtım Otel’de gerçekleşti. Bu seminerde 18 ve 25 yaş arası üniversite öğrencisi, yeni mezunlar yada profesyonel iş hayatına yeni başlamış gençlere liderlik eğitimi verildi. Rotaryen Tijen Sadi'nin egitmenligini yaptigi RYLA seminerimize katilan 25 pırıl pırıl genci, ileriki yaşamlarında başarıya bir adım daha yaklaştırmanın gururunu taşıdık.

 

13- 14 Aralık 2014 RYLA Semineri
Yeniköy Rotary Kulübümüz 4. Geleneksel RYLA organizasyonunu 13-14 Aralık 2014 Cumartesi ve Pazar günleri Kadıköy Rıhtım Otel’de gerçekleştirdi. Bu seminerde 18 ve 25 yaş arası üniversite öğrencisi, yeni mezunlar ya a profesyonel iş hayatına yeni başlamış gençlere liderlik eğitimi verildi. 26 katılımcıdan 17si Yeniköy Rotaract üyesi, 5 tanesi diğer Rotary kulüplerinin adayı, 5 tanesi ise ITÜ ve farklı üniversitelerden gelen gençlerdi. Eğitmenlerimiz Sn. Arzu Büke'nin ve Ferda Görgüş'in interaktif sunumlarıyla RYLA seminerimize katilan 26 pırıl pırıl genci, ileriki yaşamlarında başarıya bir adım daha yaklaştırmanın gururunu taşıdık. İlk gün Guvernörümüz Müfit Ülke ve eşi Sema Ülke'nin katılımı, ikinci gün de Gelecek Dönem Guvernörümüz Mehmet Sabri Görkey'in katılımı RYLA seminerimizi daha da keyifli kıldı. 

               

 

28 Şubat 2015 - ENGELSİZ RYLA
28 Şubat 2015'de, Düşler Akademisi ev sahipliğinde "Engelsiz Ryla" gerçekleştirdik. 20 kadar engelli gencin liderlik vasıflarını geliştirmek üzere eğitimlerin verildiği günde Bölgemizden Semih Gültekin, Osman Taşlıca ve Düşler Akademisi’nin kurucusu Ercan Tuatl bizzat semineri yönettiler. Sevgili Guvernörümüzün eğitimin bir bölümünde bizlere katılması da bizleri ayrıca onurlandırdı. Hem fiziksel engelli, hem duyma özürlü hem de görme özürlü gençlerin bulunduğu seminer oldukça interactif geçti, öğle yemeğinde ise  özürlü gençlerin hazırladığı harika lezetteki ikramların tadı da damağımızda kaldı. Bu seminere katılarak destek veren başkanımız Suzan Sabaner, Sevgili Nur Soylu , Nilüfer Bilsel ve Gonca Tuncer’e de ayrıca teşekkür ederiz.

                 

Sosyal Medya