Polio Avrasya Maratonu-Çocuk Felcine Son

PROJE’NİN OLUŞUMU

UR. 2010 – 2011 Dönem Başkanı Ray Klinginsmith’in  ‘Kıtaları Birleştirelim, Toplumları geliştirelim’ sloganı İstanbul’u hedef gösteriyordu. Mayıs 2010 ayında bu sloganı hayata geçirebilmek için Asya ve Avrupayı birleştiren Boğaziçi Köprüsü’nden bir Rotary ailesi akışını planlamaya başlamıştık ve aynı zamanda bu hedefi Polio’yu bitiriyoruz kampanyası ile de boyutlandırmak üzere tüm kulüp üyelerimiz ile yoğun planlama ve detay çalışmalarına girdik.

PROJENİN AMACI

1- UR. Başkanı Ray Klingsmith’in ‘Toplumları Geliştirelim, Kıtaları Birleştirelim’ sloganını fiilen hayata geçirmek,
2- 2420. Bölge içinde yer alan Avrupa ve Asya kıtaları üzerinde kurulmuş yaklaşık 12 milyon kişinin yaşadığı, Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul ilimizde, kalabalık bir halk kitlesinin içerisinde fiilen yer alarak halkla ilişkiler kapsamında Rotary’nin tanıtımına aktif katkı sağlamak,
3- Bu projede 2420. Bölge, 2430. Bölge, 2440. Bölge Rotary Ailesini, dostları, arkadaşları ile birlikte yürüyüşe katılarak birleştirecek örnek bir proje gerçekleştirmek,
4- Tüm dünyadaki ulaşabildiğimiz Rotary Kulüpleri ve Rotaryenler’e İstanbul’a gelmeleri ve bizlerle birlikte bu projede yer almalarını sağlamak,
5- ‘Uluslararası Rotary’ nin Dünya üzerinden Çocuk Felci hastalığının yok edilmesi projesinin tanıtımı ve bu mücadeleye fon sağlanmasını temin etmektir.

PROJE BEDELİ: 13.480,00-TL

PROJE KAPSAMINDA YAPILANLAR:

• 17 Ekim 2010 Avrasya Maratonu Halk Koşusuna 2420. Bölgeden 39 Rotary Kulübü’nden Roteryen, Roteryen eşi ve ailesi, dostları, 12 Rotaract Kulübü, 1 Interact Kulübü, Dalyan IW Kulübü üyeleri ve aileleri, ülkemizde bulunan 14 adet değişim öğrencisi, Rotex’ler ile toplam 579 kişi ve ayrıca ABD- ITALYA – FRANSA – ROMANYA’dan Rotary Kulüpleri projemize iştirak ettiler.  Katılan kişiler ile Boğaziçi Köprüsü üzerinde yürüyerek projemizi gerçekleştirdik.
• Omurilik Felçlileri Derneğine 1.000,00-TL’lik bağışı ‘Adım Adım’ oluşumu aracılığı ile yaptık.
• 8.000,00-USD fon sağlayıp, Dünya Çocuk Felci haftasında Uluslararası Rotary Vakfına yolladık. Projemiz Uluslararası Rotary’de de gereken yerini aldı. Dünyada Çocuk Felci Kampanyasına fon sağlayan 6(altı) ülke projesi içerisinde, Türkiye olarak bizim projemizin yer alması sağlandı. 
• Uluslararası web sayfasında ve
www.rotary.org sitesinin ana sayfa içerisinde;
        Top Rotary Stories of the year da see the top 10 list tıklandığında 4. Progress on the challenge  içerisinde read about creative polio fundraisers’da ilk sıradayız.
        Aynı sitede News The year in pictures tıklandığında Avrasya Maratonu köprü üzerinde fotoğrafımız Uluslararası Rotary’nin seçtiği 15 fotoğraf arasında yer alıyor.
        Dünya Sağlık Örgütü, Unicef ve Rotary’nin ortak yayını olan
www.polioeradication.org polionewsletter no:36’nın 7. sayfasında aynı projemiz yer alıyor.

   

Sosyal Medya